Admin

NJROTC Instructors

rotc
Lieutenant Commander Robert Strange

Senior Naval Science Instructor

Lieutenant Commander Robert A. Strange is a native of Orlando, Florida, and a 1984 graduate of William R. Boone High School. He is graduate of Troy University with a Bachelor Science in Resource Management.  He enlisted in the US Navy on September 30, 1987 through the Naval Aviation Cadet program and attended Aviation Officer Candidate School from August to December 1988.  He transferred to VT-3 at NAS Whiting Field to begin Primary Flight Training in the T-34C.  After completion of Intermediate Flight Training he was transferred to South Whiting Field and began advanced helicopter training in the TH-57B/C.  On June 12, 1990 upon completion of his last flight he was commissioned and Ensign and earned his Naval Aviator “Wings of Gold” at NAS Whiting Field on June 22, 1990.    After getting married on July 28, 1990 he transferred to HS-1 in Jacksonville, FL and began the training in the SH-3H Sea King. In February 1991, he reported to HS-9 “Sea Griffins” in Jacksonville, FL and deployed aboard USS Theodore Roosevelt (CVN-71) and USS Saratoga (CV-60) in support of Operations Desert Storm, Provide Comfort and Provide Promise.

Following HS-9, LCDR Strange reported to the HT-8 for duty as a Flight Instructor at NAS Whiting Field. He was recognized as the Flight Instructor of the Year for 1994.  He was selected by Commander Naval Air Training Wing FIVE for duty as a Flight Instructor at the TH-57 Helicopter Instructor Training Unit.   In 1997, he departed active duty and joined the Naval Reserves.  In 1999, LCDR Strange began drilling with the US Naval Reserve Center in Orlando, FL.  In March 2000 he was assigned to the USS JOHN F. KENNEDY (CV-67) at NS Mayport, FL.  In November 2010 he transitioned to the SH-60F at HS-10 in San Diego and then moved on to HS-75 where he completed numerous Detachments onboard multiple aircraft carriers.  After 9/11, LCDR Strange reported back to active duty and Destroyer Squadron TWO-SIX onboard the USS GEORGE WASHINGTON (CVN-73) for duty as DESRON Air Operations Officer.  He again deployed to the Arabian Gulf, in support of Operation ENDURING FREEDOM.  In March 2010 he reported to Monterey, CA for Aviation Safety School.  He subsequently reported to NAS Jacksonville, FL in 2004 as the Aviation Safety Officer.  In 2007, he reported to USS HARRY S. TRUMAN (CVN-75) for duty as Asst. Air Operations Officer deploying in support of Operations Enduring Freedom and Iraqi Freedom.  In July 2009, he reported back to NAS Jacksonville, FL, as the Assistant Air Operations Officer and Aviation Safety Officer.

His awards include the Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal (four awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (four awards), as well as numerous unit, campaign and service awards.

LCDR Strange retired from active service in 2012 and taught as the Senior Naval Science Instructor at Freedom High School until 2017.  From 2017 to the present LCDR Strange has been the Navy JROTC Senior Naval Science Instructor at Boone HS.  

1st Sgt Gustavus O. Wilson Sr.

Hometown: Orlando FL.

Military History

May 25 1978 – I Enlisted into the United State Marines Corps as a Private then was ship off to MCRD Parris Island SC. Then I was assigned to 3rd Battalion 8th Marine Camp Lejeune NC from 1978 – 1981. Then was assigned to MCRD Parris Island as a Marksmanship Instructor from 1981 – 1983. Then was a assigned to Camp Lejeune NC 2nd Battalion 2nd Marines from 1983 – 1986. Then was assigned to 3rd Battalion 3rd Marines 1st Marine Brigade from 1986 – 1989. Then was assigned to MCRD San Diego as a Drill Instructor from 1989 – 1991. Then was assigned to 3rd Battalion 8th Marines from 1991 – 1994. Then was assigned to 1st Marine Air Wing unit Okinawa Japan as a Squadron Gunny from 1994-1997. Then was assigned to 7th Communication Battalion HQ Company as a First Sergeant from 1997 – 1998. Then was assigned to I&I Staff Huntsville AL. from 1998 – 2001. Retired from the Marines Corps on August 30, 2001.

Promotions

I was promoted to rank of private on May 25 1978 also promoted to the rank of private first class on November 1, 1978. Then on June 1, 1979 I was promoted to the rank of Lance Corporal. On July 1, 1980 I was promoted to the rank of Corporal. On September 1, 1982 I was promoted to the rank of Sergeant. On October 1, 1987 I was promoted to the rank of Staff Sergeant. On July 1, 1993 I was promoted to the rank of Gunny Sergeant. On August 1, 1997 I was promoted to the rank of First Sergeant.

Military Schools

Squad Leader Course from May 1979 to Jun 1979. Platoon Leader Course from June to 1983 September 1983. Staff Academy from January 1988 to March 1988. Advance Staff Academy from May 1995 to July 1995. First Sergeant Course from June 1998 to July 1998.

Awards

Meritorious Service Medal, Navy Achievement Medal w/ Gold Star, Good Conduct Medal w/ Silver and two Bronze Star, Marine Unit Expedition Ribbon, National Defense Medal, Armed Forces Services Medal, Overseas Ribbon w/Silver Star and two Bronze Stars, Arctic Service Ribbon, and NATO Ribbon.

Family

Wife Nita M. Wilson, Daughter Renita L. Wilson, Son Gustavus O. Wilson Jr.

Civilian School

Columbia College AA Degree completed in Oct 2010.
rotc
Petty Officer First Class (RET) Vleet C. Roberts II a native of Orlando, Florida, has been a member of the Boone NJROTC Team since October 2016. An Air Traffic Controller for 20 years his tour of duty locations include Hawaii, California and, Florida. He served aboard the USS Tarawa, out of San Diego California, deploying throughout the Pacific and Indian Oceans. Petty Officer Roberts attended Dr. Phillips and Oak Ridge High schools as a student. Graduate of University of Oklahoma, he is an energetic and engaging faculty member and instructor. He enjoys spending time with family and helping in the community with his wife Felicia and daughter Kale’a.